Strona główna Związek Miast i Gmin Nadnoteckich Aktualności Drogi wodne Rejsy, wydarzenia Szlakiem Noteci Galeria Kontakt
Strona główna Związek Miast i Gmin Nadnoteckich Aktualności Drogi wodne Informator Szlakiem Noteci Galeria Kontakt
Gmina BARCIN Gmina BIAŁOŚLIWIE Gmina CZARNKÓW Miasto CZARNKÓW Gmina DRAWSKO Miasto i Gmina DREZDENKO Miasto i Gmina KRZYŻ WLKP. Miasto i Gmina NAKŁO NAD NOTECIĄ Gmina NOWA WIEŚ WIELKA Miasto i Gmina PAKOŚĆ Gmina SANTOK Gmina STARE KUROWO Miasto i Gmina UJŚCIE Miasto i Gmina WIELEŃ Gmina ZWIERZYN Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy Stowarzyszenie Partnerstwo dla Krajny i Pałuk Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej im.kmdr. Bolesława Romanowskiego w Nakle nad Notecią Powiat Nakielski POWIAT CZARNKOWSKO-TRZCIANECKI Powiat gorzowski

31. Targi WIATR i WODA 2019

zobacz wszystkie aktualności

31. edycja Targów Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA w Warszawie odbędzie się w dniach 28 lutego - 3 marca 2019 roku w EXPO XXI. Na największych w Polsce targach branży przemysłu jachtowego i sportów wodnych zaprezentują się firmy oferujące sprzęt i akcesoria ze wszystkich dziedzin aktywnego wypoczynku i sportów związanych z wodą: żeglarstwa, jachtingu motorowego, kajakarstwa czy nurkowania.

Targi WIATR i WODA to oprócz najbogatszej w kraju ekspozycji wystawców, także wyjątkowo ciekawy program wydarzeń towarzyszących - wykłady, seminaria, spotkania z mistrzami sportów wodnych i pokazy. Tradycyjnie, warszawska edycja Targów to także konkursy branżowe oraz prestiżowe wyróżnienia – wśród nich „Gwoździe Targów WIATR i WODA” im. Jerzego Fijki, Jacht Roku w Polsce, KOTNIZ Jachtowy Produkt Roku, nagrody Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych, nagrody Polskiego Związku Żeglarskiego, Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego.

Niezmiennie Targi WIATR i WODA to doskonała okazja dla miłośników sportów wodnych by nie tylko zapoznać się z najnowszą ofertą polskich i zagranicznych wystawców, zdobyć praktyczną wiedzę o dostępnym na rynku sprzęcie sportowym i rekreacyjnym, ale przede dokonać trafnych zakupów na nadchodzący sezon żeglarski. To także idealne miejsce dla przedstawicieli branży przemysłu jachtowego do spotkań, wymiany cennych doświadczeń oraz nawiązania nowych kontaktów handlowych.

Targi WIATR i WODA są członkiem IFBSO (International Federation of Boat Show Organisers – Międzynarodowa Federacja Organizatorów Targów Sportów Wodnych) o najwyższym statusie Platinum Member i legitymują się certyfikatem jakości, którym może poszczycić się jedynie elita tego typu imprez na świecie. W jubileuszowej 30. edycji Targów w 2018 roku udział wzięło ponad 450 wystawców. Zwiedzający obejrzeli 119 jednostek w tym kilkanaście premier. Obecni byli wystawcy z Chorwacji, Czech, Grecji, Holandii, Korei Południowej, Łotwy, Niemiec, Polski, Szwecji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Źródło: www.wiatriwoda.pl 
 

 

PROGRAM WYDARZENIA 

Terminarz i tematy poszczególnych spotkań mogą ulec zmianie.
Scena zlokalizowana jest w hali nr 1.
Sale konferencyjne znajdują się w hali 2, na poziomie +1.

zaktualizowano dnia: 18 lutego 2019

Czwartek, 28 lutego 2019

scena

12.00 Uroczyste otwarcie 31.Targów Sportów Wodnych i Rekreacji
WIATR i WODA 2019
12.30  Wręczenie Nagród Magazynu „Żagle”
w konkursie Jacht Roku w Polsce 2019”
12.45 Wręczenie Nagród Magazynu „Żagle”
KOTNIZ Jachtowy Produkt Roku 2019

 Piątek, 1 marca 2019

scena

12.00 Żeglowanie w trudnych warunkach”
Spotkanie z kapitanem Krzysztofem Baranowskim
13.00 Osiem najczęstszych wypadków na wodzie”
Zaprasza Michał Korneszczuk z firmy Pantaenius Polska
13.30-14.00 Jubileusz 50. wydania Magazynu Kajakowego WIOSŁO
Krótkie przedstawienie historii czasopisma WIOSŁO począwszy od roku 2002 oraz zapowiedź programu DNIA KAJAKARZA.
Prowadzi Adam Grzegorzewski – założyciel i wydawca Magazynu.
16.00 „O delfinach i interakcjach człowiek – delfin”
Zaprasza Jakub Banasiak, pasjonat pelagicznych i oceanicznych drapieżników, działacz przeciwko trzymaniu delfinów w niewoli, płetwonurek

sala B

12.00-14.00 Nowy wymiar komfortu- klimatyzacje oraz wytwarzanie i magazynowanie energii elektrycznej na jednostkach pływających.
Spotkanie na temat najnowszych trendów dot. klimatyzacji jachtowych i generatorów prądotwórczych. Systemy przeznaczone dla jednostek pływających. Na spotkaniu będzie omówiona technologia, zakres i zastosowanie ww. systemów.
Prowadzący: Tomasz Oleś, Marine Works

 

Sobota, 2 marca 2019

scena

11.00 Wręczenie Nagród Magazynu „Żagle” – Gwóźdź Targów im. Jerzego Fijki oraz nagród za najładniejsze stoisko na Targach WIATR i WODA 2019
11.30 „Największe wyzwania polskiego żeglarstwa w 2019 roku”
Gośćmi będą prezes PZŻ Tomasz Chamera, skarbnik PZŻ Jacek Pietraszkiewicz i dyrektor sportowy PZŻ Dominik Życki
12.00 Wręczenie Nagrody Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego „Przyjazny Brzeg”
13.00 „Giżycko 2019 – nowy sezon w śródlądowej żeglarskiej stolicy Polski i 20-lecie Mazury Air Show”
Gośćmi będą burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz i organizator wielkiej imprezy lotniczej Stanisław Tołwiński
13.30 „Gdynia – najważniejsze wydarzenia sportowe i kulturalne morskiej stolicy żeglarstwa w sezonie żeglarskim”. Gośćmi będą przedstawiciele Gdyńskiego Centrum Sportu. 
14.00 „Polskie jachty na Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020” – Gośćmi będą Prezes PZŻ Tomasz Chamera i Prezes Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych Sebastian Nietupski.
14.30 Przygotowania do samotnego rejsu non stop dookoła świata w 40. rocznicę rejsu kapitana Henryka Jaskuły
Gościem spotkania będzie Rafał Moszczyński, który przygotowuje się do wielkiego rejsu.
15.15 „Szczecin – żaglowce przy Wałach Chrobrego. Finał The Tall Ships Races 2021”
Gośćmi będą wiceprezydent Szczecina Krzysztof Soska i organizator zlotu Jerzy Raducha
16.00 Wręczenie nagrody Magazynu „Żagle” za Najlepsze Regaty Roku Pucharu Polski Jachtów Kabinowych w sezonie 2018 i rozstrzygnięcie dorocznego konkursu fotograficznego PPJK
16.30 Prezentacja cyklu regat Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej w sezonie 2019. Gościem spotkania będzie organizator imprezy – Maciej Cylupa 
17.00 „Czy nurkowanie jest sexy?”
Zaprasza Margita Ślizowska, aktorka, instruktorka nurkowania

 

sala A

Dzień Kajakarza z Magazynem WIOSŁO

10.30

Przewodnik czy instruktor kajakowy?
Bartosz Sawicki opowie o doświadczeniach z nowym, modułowym systemem szkolenia kadry kajakowej. Prezentacja będzie bazowała na doświadczeniach z pilotażowych szkoleń, które odbyły się w zeszłym roku w Drzewicy
i Tomaszowie Mazowieckim.

11.30 Zmiany w systemie szkoleń PZKaj oraz programy upowszechniające kajakarstwo realizowane przez Komisję Kajakarstwa dla Wszystkich Polskiego Związku Kajakowego
Elżbieta Jaworska – Wiceprzewodnicząca Komisji Kajakarstwa dla Wszystkich PZKaj – przedstawi proponowane zmiany w systemie szkoleń Instruktorów Turystyki i Rekreacji PZKaj oraz programach realizowanych przez Komisję Kajakarstwa dla Wszystkich, w tym dotowanych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.
12.00

Wyprawa rzeką Río Marañón
Marek Mazur przybliży szczegóły wyprawy płynącą w Andach Peruwiańskich rzeką Río Marañón, która posiada źródła na wysokości ok. 4300 m, a po połączeniu z Ukajali, przyjmuje nazwę Amazonka.

13.00

Dwoje na bezludnej wyspie – rzecz o kajakarstwie romantycznym
O doktorze i Pimpie, magii wiślanych wysp w świetle księżyca, pikantnej tajemnicy Biebrzy oraz o wiciu gniazda na Bugu i weselu na bezludnej wyspie. O urokach i skutkach pływania we dwoje opowiedzą Ewa Kruszewska i Dariusz Kamiński.

13.30 50. wydanie Magazynu Kajakowego WIOSŁO
Wszystko zaczęło się w roku 2002. Ten mały jubileusz niech będzie pretekstem do przedstawienia historii Magazynu i ludzi go tworzących.
14.00 Dookoła Szkocji
O krainie klifów, jaskiń, bram i tuneli skalnych oraz jak sobie radzić z pływami opowie Piotr Opacian.
15.00 Wyprawa śladami Aleksandra Czekanowskiego OLENIOK 2019
Uczestnicy wyprawy przypomną postać Aleksandra Czekanowskiego i jego pionierskich odkryć z końca XIX w., jak również przybliżą aspekty związane z samymi przygotowaniami do kajakowej wyprawy, która wyruszy w połowie czerwca.
15.30 Ekspedycje (bardzo) lokalne Sudawców
Hubert i Miłosz Stojanowscy opowiedzą o działaniach związanych z jeziorami i rzekami Suwalszczyzny. Ojciec i syn od lat udowadniają, że ciekawe projekty można robić nawet w miejscu swojego zamieszkania. Ich ostatni pomysł to: „26 jezior. Kajakami Północy po wodach Suwalskiego Parku Krajobrazowego”.
16.15 Sardynia – Karaiby Europy
Agata Nowak i Marek Werner z WAKK „Habazie” pokażą, że wcale nie trzeba wydać fortuny, żeby spędzić niezapomniany urlop na Sardynii. Opowiedzą o pływaniu w lazurowej i niesamowicie przejrzystej wodzie, spaniu na pięknych i pustych plażach oraz zwiedzaniu jaskiń dostępnych jedynie od strony morza.
16.45 Raja Ampat Kayaking Project
Dagmara i Leszek Jureccy opowiedzą o zakończonej zaledwie dwa tygodnie temu wyprawie kajakowej Raja Ampat Kayaking Project. Wspólnie z 4-letnią córką, przez ponad miesiąc, eksplorowali kajakami modułowymi indonezyjski archipelag, składający się z ponad 1500 różnych wysp, rozlokowany przy północno-zachodnim wybrzeżu Papui Zachodniej. Posłuchamy też o snorkelingu na rafie, eksploracji nieodkrytych jaskiń oraz noclegach na bajecznych plażach pod rozgwieżdżonym niebem.
17.15 Babajaki
Gdzie kucharek sześć – tam nie ma co jeść. Tak mówi przysłowie… a co jeśli kucharek jest 12,a na dodatek pojechały razem na kajaki? Wtedy mamy mieszankę wybuchową, która najczęściej wybucha śmiechem. Ten wyjazd, to nic innego jak Babajaki!

 

sala B1

10.30 Podstawy nawigacji elektronicznej
Jak bezpiecznie nawigować wykorzystując wszystkie dostępne nowinki techniczne. Mapy elektroniczne, programy nawigacyjne, GPS, AIS, urządzenia mobilne.
Zaprasza kapitan jachtowy i motorowodny Grzegorz Pawlak, eNavigare.pl
12.00 Szkolenia żeglarskie na przestrzeni ostatnich 50 lat.  Prowadzący: Tomasz Lipski, Przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Szkół Żeglarskich ISSA
13.00

„Wyznania egzaminatora Yachtmasterów”, spotkanie z Tomem Cunliffe’em – brytyjskim żeglarzem i dziennikarzem z 50-letnim doświadczeniem pod żaglami, instruktorem i egzaminatorem Royal Yachting Association, związanym z legendarnym magazynem żeglarskim „Yachting Monthly”.
Zaprasza Wydawnictwo Nautica


 
14.00 Co zrobić, by polskie brzegi stały się bardziej przyjazne?
– spotkanie z laureatami Nagrody „Przyjazny Brzeg”

 

sala B2

15.00 IT Cup
Pierwsze Międzynarodowe Żeglarskie Mistrzostwa Branży Teleinformatycznej w Klasie Puck, 6-9 czerwca 2019 roku w Pucku.

sala C - Podwodna Przygoda

10.30 „Nie tylko o podwodnym Palau”. Anna Sołoducha, niepoprawna optymistka, zawsze uśmiechnięta, eksploratorka oceanów kawałek po kawałku (Nurgres)
11.15 Archeolodzy podwodni opowiedzą o magicznym jeziorze Majów Peten Itza, gdzie przez miesiąc prowadzili badania odkrywając zatopione tajemnice tej starożytnej kultury, Mateusz Popek, Magdalena Krzemień, Sebastian Lambert, Małgorzata Mileszczyk, Iga Snopek, Jakub Maciejewski (Nurgres)
12:00 

O podziemiach Budapesztu, hydrotermalnych jaskiniach oraz o Molnar opowie Cezary Abramowski, pasjonat nurkowań technicznych i jaskiniowych  (Nurgres)

12.45 „Warszawa da się kochać” czyli o nurkowaniu w Polsce i na świecie (Projekt START)
13.05 „Twój pierwszy raz pod wodą” czyli jak zacząć, czy wiek i zdrowie są ważne, czy są warunki wstępne (Projekt START)
13.25

„Z kim, jak i gdzie” czyli jak świadomie wybrać kurs – co to są federacje  nurkowe, czym się różnią, standardy szkoleniowe, instruktorzy (Projekt   START)

13.40 „Prezentacje FEDERACJI”, które mają stoiska na Targach (Projekt START)
15:00 

„O fotografii makro w swoim wydaniu – czyli jak zrobić zdjęcie 4mm krewetki i 4 metrowego krokodyla” opowie Jakub Degee, zdobywca międzynarodowych  nagród za zdjęcia rekinów (Nurgres)

15:45 

Do świata swobodnego pływania pod wodą zabierze nas Agnieszka Kalska, która opowie jak to jest nur„Najciekawsze eksploracje jaskiniowe z różnych zakątków świata” O początkach nurkowania tatrzańskiego opowie Krzysztof Starnawski (Nurgres)kować na wstrzymanym oddechu (Nurgres)

16:30 

Najciekawsze eksploracje jaskiniowe z różnych zakątków świata” O początkach nurkowania tatrzańskiego opowie Krzysztof Starnawski (Nurgres)

 

 

Niedziela, 3 marca 2019

scena

11.00  Rozstrzygnięcie i wręczenie nagród konkursu fotograficznego Pantaenius Jacht Foto
11.30 Ludzie z rzeki, czyli pływamy po Wiśle.
Gośćmi będą Andrzej Stański, Jacek Marczewski i Kasper Orkisz – wodniacy, organizatorzy i uczestnicy rejsów oraz imprez kulturalnych nad Wisłą.
12.00 Prezentacja laureatów konkursu Rejs Roku i zdobywców głównej nagrody „Srebrny Sekstant”.
Gośćmi będą sekretarz konkursu Aleksander Gosk oraz tegoroczni laureaci Mariusz Koper i Szymon Kuczyński
13.00 Wręczenie Nagród Magazynu „Żagle” im. Leonida Teligi za rok 2018
w kategorii publikacja o tematyce żeglarskiej i w kategorii wyczyn żeglarski.
14.00 Prezentacja laureata Nagrody im. Leszka Wiktorowicza za rok 2018, przyznawanej przez Press Club Polska, Miasto Gdynia i Bractwo Kaphornowców.
Gościem będzie kapitan Mariusz Koper, nagrodzony za rejs jachtem „Katharsis II” dookoła Antarktydy.
14.30 „Asia Pajkowska w samotnym rejsie non stop dookoła świata.”
Gościem będzie kapitan Aleksander Nebelski na bieżąco śledzący
przebieg rejsu.
15.00 O archipelagu wysp Fernando de Noronha, należącym do Brazylii opowie Wojciech Jarosz – zapalony ornitolog, żeglarz, narciarz, motocyklista i nurek

 

sala A

11.00-13.00 Bezpieczny Rejs dookoła Świata. Żeglowanie i życie na morzu w praktyce.
Planowanie, wyposażenie jachtu i załogi, meteorologia, nawigacja i praktyka w podróży, w zatokach, portach i marinach.
zaprasza Wydawnictwo Nautica
14.30-15.30 Finał konkursu Żeglarz Roku 2018 Magazynu „Wiatr”

 

sala B1

10.30 „Astronawigacja krok po kroku. Jak wyznaczyć swoją pozycję”
Zaprasza kapitan Mariusz Główka
12.00 Zdalne monitorowanie parametrów jachtu
Czy wiesz, że większość zatonięć jachtów ma miejsce w porcie? Co zrobić aby armator spał spokojnie? Jak zdalnie mieć pełen obraz sytuacji na jachcie.
Zaprasza kapitan jachtowy i motorowodny Grzegorz Pawlak, eNavigare.pl
13.00 Regaty o Puchar Dzielnicy Wisła i Rejs Wisłą – Warszawa – Gdańsk
Zapraszają Żagle Warszawskie, prowadzenie – Kasper Orkisz – organizator i uczestnik rejsów oraz imprez kulturalnych nad Wisłą

 

sala B2

12.00 Prezentacja nowego SUUNTO D5, zaprasza Technika Podwodna

 

sala C - Podwodna Przygoda

11.00 „Riviera hiszpańska – miejsca, które warto odwiedzić”, Brunon Waligóra (Nurgres)
11.45  „Zanurzymy się w historię Polskiej Marynarki Wojennej w okresie międzywojennym”, Wiesław Wachowski, Prezes Stowarzyszenia Miłośników Historii Nurkowania (Nurgres)
12.30 „Twój pierwszy raz pod wodą” czyli jak zacząć, czy wiek i zdrowie są ważne, czy są warunki wstępne (Projekt START)
12.50

„Z kim, jak i gdzie” czyli jak świadomie wybrać kurs – co to są federacje  nurkowe, czym się różnią,standardy szkoleniowe, instruktorzy (Projekt   START)

13.15 „Między Scyllą a Charybdą, czyli wraki w zasięgu ręki. Nurkowanie w Zatoce Messyńskiej na Sycylii”, Agnieszka Blandzi (Nurgres)
14.00 Ciężka praca, wyzwania i przygoda”, Piotr Ławrynowicz opowie o głębokościowym freedivingu oraz co czyha na nas w głębinie (Nurgres)