Strona główna Związek Miast i Gmin Nadnoteckich Aktualności Drogi wodne Rejsy, wydarzenia Szlakiem Noteci Galeria Kontakt
Strona główna Związek Miast i Gmin Nadnoteckich Aktualności Drogi wodne Informator Szlakiem Noteci Galeria Kontakt
Gmina BARCIN Gmina BIAŁOŚLIWIE Gmina CZARNKÓW Miasto CZARNKÓW Gmina DRAWSKO Miasto i Gmina DREZDENKO Miasto i Gmina KRZYŻ WLKP. Miasto i Gmina NAKŁO NAD NOTECIĄ Gmina NOWA WIEŚ WIELKA Miasto i Gmina PAKOŚĆ Gmina SANTOK Gmina STARE KUROWO Miasto i Gmina UJŚCIE Miasto i Gmina WIELEŃ Gmina ZWIERZYN Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy Stowarzyszenie Partnerstwo dla Krajny i Pałuk Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej im.kmdr. Bolesława Romanowskiego w Nakle nad Notecią Powiat Nakielski POWIAT CZARNKOWSKO-TRZCIANECKI Powiat gorzowski

Uroczystość w Pucku z udziałem uczniów nakielskiej "Żeglugi"

zobacz wszystkie aktualności

Najwyższe wyróżnienie Ligi Morskiej i Rzecznej PIERŚCIEŃ HALLERA dla Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej 

im. kmdr. Bolesława Romanowskiego w Nakle nad Notecią 

 

( Członka Honorowego Związku Miast i Gmin Nadnoteckich )

10 lutego 2019 roku reprezentacja Technikum Żeglugi Śródlądowej z Nakła nad Notecią, na czele z Dyrektorem Szkoły - Kazimierzem Toczko przebywała w Pucku na uroczystości z okazji rocznicy Zaślubin Polski z Morzem. W tym roku minęło 99 lat od historycznej chwili kiedy generał Józef Haller wrzucił platynowy pierścień do wód Zatoki Puckiej, symbolicznie dokonując zaślubin. Uroczystości są wspomnieniem powrotu Polski nad Bałtyk w 1920 roku.

Uroczystości rozpoczęły się na Rynku w Pucku, gdzie w słoneczny dzień zebrali się zaproszeni goście, mieszkańcy miasta, kombatanci, samorządowcy, marynarze i żołnierze, aby uczcić rocznicę tego wydarzenia. Po wstępnych przemówieniach nastąpił przemarsz zgromadzonych gości do fary puckiej pw. Świętych Piotra i Pawła, gdzie odbyła się msza święta. Mszę świętą odprawił wieloletni biskup polowy Wojska Polskiego, obecnie arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź. Po mszy św. nastąpił przemarsz do puckiego portu. Kolumnę prowadziła orkiestra i kompania reprezentacyjna Marynarki Wojennej RP, po których maszerowały reprezentacje pocztów sztandarowych. 

Po licznych przemówieniach zaproszonych gości, przedstawiciele Ligi Morskiej i Rzecznej wręczyli odznaczenia – „Pierścienie Hallera”, które jest najwyższym wyróżnieniem Ligi Morskiej i Rzecznej wręczane co roku osobom oraz instytucjom za wybitne osiągnięcia w działalności dla Polski Morskiej. W tym roku „Pierścień Hallera” otrzymał Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej im. kmdr. Bolesława Romanowskiego w Nakle nad Notecią. Odznaczenie odebrał dyrektor szkoły Kazimierz Toczko, w towarzystwie najlepszych uczniów Technikum Żeglugi Śródlądowej, z klasy II TŻŚ Szymon Chuchla oraz z kl. III TŻŚ Joanna Kasperska. Ponadto przedstawicielom nakielskiej „Żeglugi” towarzyszył Burmistrz Miasta i Gminy Nakło nad Notecią Pan Sławomir Napierała- Prezes Zarządu Związku Miast i Gmin Nadnoteckich z/s w Nakle nad Notecią. 

W licznych pocztach sztandarowych przybyłych na uroczystości znajdował się również sztandar Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. kmdr. Bolesława Romanowskiego w Nakle nad Notecią. W skład pocztu wchodzą uczniowie klasy II TŻŚ. Opiekunami uczniów podczas uroczystości byli nauczyciele Zygmunt Korkosz, Bogdan Ślagowski i Paweł Ciereszko.


tekst: Paweł Ciereszko
zdjęcia: Bogdan Ślagowski
Źródło: www.kurier-nakielski.pl 
Uszczegółowienie informacji Biuro ZMiGN.