Strona główna Związek Miast i Gmin Nadnoteckich Aktualności Drogi wodne Rejsy, wydarzenia Szlakiem Noteci Galeria Kontakt
Strona główna Związek Miast i Gmin Nadnoteckich Aktualności Drogi wodne Informator Szlakiem Noteci Galeria Kontakt
Gmina BARCIN Gmina BIAŁOŚLIWIE Gmina CZARNKÓW Miasto CZARNKÓW Gmina DRAWSKO Miasto i Gmina DREZDENKO Miasto i Gmina KRZYŻ WLKP. Miasto i Gmina NAKŁO NAD NOTECIĄ Gmina NOWA WIEŚ WIELKA Miasto i Gmina PAKOŚĆ Gmina SANTOK Gmina STARE KUROWO Miasto i Gmina UJŚCIE Miasto i Gmina WIELEŃ Gmina ZWIERZYN Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy Stowarzyszenie Partnerstwo dla Krajny i Pałuk Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej im.kmdr. Bolesława Romanowskiego w Nakle nad Notecią Powiat Nakielski POWIAT CZARNKOWSKO-TRZCIANECKI Powiat gorzowski

2019 ROKIEM LIGI MORSKIEJ I RZECZNEJ 100 lat Ligi Morskiej i Rzecznej 1918 - 2018

zobacz wszystkie aktualności

 

2019 ROKIEM LIGI MORSKIEJ I RZECZNEJ

100 lat Ligi Morskiej i Rzecznej 1918 - 2018

 

Uchwałą z dnia 12 grudnia 2018 r. Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2019 Rokiem Ligi Morskiej i Rzecznej. Projekt dokumentu został wniesiony przez grupę senatorów z Parlamentarnego Zespołu do Spraw Rozwoju Dróg Wodnych w uznaniu zasług organizacji i stulecia jej istnienia.

 

 

W działania Ligi zaangażowanych jest dziś 50 tysięcy osób – mówił do parlamentarzystów prezes LMiR kapitan Andrzej Królikowski – Chcemy budować Polskę morską. To przeświadczenie otrzymaliśmy od pionierów w osobach kontradmirała Kazimierza Porębskiego, Antoniego Garnuszewskiego, Mariusza Zaruskiego. To ci ludzie byli filarami budowy Polski morskiej. Nie możemy zapominać o Eugeniuszu Kwiatkowskim, który dawał podwaliny nie tylko do budowy Okręgu Centralnego, ale i zagospodarowania naszego brzegu morskiego. Chciałbym skorzystać z okazji i złożyć Państwu serdeczne życzenia, ale również Polsce, narodowi polskiemu i wszystkim, którzy morze znają i chcą się go trzymać. „Trzymajmy się morza” – ta myśl Stanisława Staszica jest do dziś myślą przewodnią Ligi Morskiej i Rzecznej.

Liga Morska i Rzeczna jest organizacją społeczną, która za swoje najważniejsze cele wyznaczyła:

 

·         rozwijanie świadomości morskiej społeczeństwa polskiego,

·         propagowanie tradycji marynarki wojennej i handlowej, marynarzy śródlądowych,

·         działanie na rzecz umocnienia patriotyzmu, podtrzymywania tradycji narodowych,

·         "pielęgnowanie polskości",

·         działanie na rzecz rozwoju marynarki wojennej,

·         upowszechnianie kultury morskiej, turystyki wodnej i sportów wodnych,

·         propagowanie rozwoju żeglugi morskiej i rzecznej,

·         prowadzenie współpracy z Polakami na uchodźstwie.

źródło: lmir.pl

Udostępnienie informacji: ZMiGN, Dyrektor Biura Hanna Forbrich

W roku 1996 z inicjatywy Ligi Morskiej i Rzecznej został opracowany "Memoriał w sprawie wód polskich," który zawierał opis zagrożeń i zaniedbań w zakresie zabezpieczenia przeciwpowodziowego kraju, gospodarki wodnej, żeglugi śródlądowej, energii odnawialnej, czystości wód polskich oraz turystyki i sportów wodnych.  W odpowiedzi na apel skierowany przez Ligę Morską i Rzeczną do wszystkich samorządów w Polsce o współdziałanie i wsparcie inicjatywy przywrócenia rzek ich społeczeństwom powstał Związek Miast i Gmin Nadnoteckich w Nakle nad Notecią.