Strona główna Związek Miast i Gmin Nadnoteckich Aktualności Drogi wodne Rejsy, wydarzenia Szlakiem Noteci Galeria Kontakt
Strona główna Związek Miast i Gmin Nadnoteckich Aktualności Drogi wodne Informator Szlakiem Noteci Galeria Kontakt
Gmina BARCIN Gmina BIAŁE BŁOTA Gmina BIAŁOŚLIWIE Gmina CZARNKÓW Miasto CZARNKÓW Gmina DRAWSKO Miasto i Gmina DREZDENKO Miasto i Gmina KRZYŻ WLKP. Miasto i Gmina NAKŁO NAD NOTECIĄ Gmina NOWA WIEŚ WIELKA Miasto i Gmina PAKOŚĆ Gmina SANTOK Gmina Sicienko Gmina STARE KUROWO Miasto i Gmina UJŚCIE Miasto i Gmina WIELEŃ Gmina ZWIERZYN Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy Stowarzyszenie Partnerstwo dla Krajny i Pałuk Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej im.kmdr. Bolesława Romanowskiego w Nakle nad Notecią Powiat Nakielski POWIAT CZARNKOWSKO-TRZCIANECKI Powiat gorzowski

Największa debata o polskich rzekach odbyła się w Opolu

zobacz wszystkie aktualności

Niemal 800 uczestników, kilkudziesięciu prelegentów i 12 bloków tematycznych – wielki sukces II Kongresu Żeglugi Śródlądowej w Opolu. 

Przedstawiciele rządu, eksperci z kraju i z zagranicy, samorządowcy i przedsiębiorcy, debatowali dziś w Opolu podczas jednej z największych debat w Europie na temat Odry, jej żeglowności oraz pozostałych rzek i obiektów hydrotechnicznych. 

Wśród poruszanych na Kongresie tematów, znalazły się m.in. zagadnienia dotyczące rozbudowy dróg wodnych, ożywienia turystyki, roli biznesu nadodrzańskiego dla gospodarki kraju. Wydarzenie, którego organizatorem był wojewoda opolski Adrian Czubak, służyło także podsumowaniu dotychczasowych działań na rzecz żeglugi śródlądowej.  – To, co założyliśmy sobie cztery lata bezwzględnie i konsekwentnie będziemy i chcemy realizować. Przygotowaliśmy bardzo bogaty program na przyszłe lata. Myślę, że kolejny rok i III już Kongres Żeglugi Śródlądowej w Opolu, będzie skupiał się już na inwestycjach, w głównej mierze już zakończonych – podkreślał minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. 

 

- Hasło przewodnie kongresu „W stronę korzyści" pokazuje, w jakim kierunku zmierzamy: Odra musi być postrzegana nie tylko jako powodziowe zagrożenie, ale także jako gospodarcza szansa. Widzimy, jak w ostatnich latach rozwijają się porty morskie, jak wzrasta tonaż towarów, które do nich trafią. A nie ma znaczącego portu morskiego, który by nie był połączony z jakąś rzeką – mówił wojewoda opolski Adrian Czubak. 

 

Jest wola współpracy

 

Podczas trwającego blisko osiem godzin Kongresu, podpisano dwa listy intencyjne. Pierwszy dot. zaprojektowania stopnia wodnego Ścinawa na Odrze. Dokument podpisał Sławomir Gappa i Tomasz Ratigowski z DHV Hydroprojekt Sp. z.o.o oraz Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Inicjatywa ta odbyła się pod patronatem honorowym ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

 

Pod patronatem honorowym wicewojewody opolskiego Violetty Porowskiej podpisano także list intencyjny, odnoszący się do promocji żeglugi śródlądowej, turystyki wodnej oraz racjonalnego korzystania z zasobów wodnych. Dokument podpisał prezes PGW WP Przemysław Daca oraz Andrzej Kasiura, z-ca przewodniczącego zarządu Stowarzyszenia Aglomeracja Opolska oraz Joachimem Wojtalą, członkiem zarządu Stowarzyszenia.

 

Dyskusja na każdej płaszczyźnie

 

Podobnie jak w roku ubiegłym, w specjalnych panelach dyskusyjnych eksperci z kraju jak i z zagranicy, rozmawiali m.in. o możliwościach rozwoju sektora żeglugi śródlądowej w przyszłej perspektywie finansowej. Wśród prelegentów m.in. Karin De Schepper, director Inland Navigation Europe; Theresia Hacksteiner, secretary general European Barge Union czy Przemysław Żukowski, z-ca Dyrektora Departamentu Gospodarki Wodnej I Żeglugi Śródlądowej, MGMiŻŚ.

 

Podczas II KŻŚ, który odbył się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu, można było również skorzystać m.in. z symulatora podróży statkiem. Swoje stanowiska mieli również partnerzy Kongresu i wystawcy. – Serdecznie dziękuję wszystkim Partnerom i osobom zaangażowanym w powodzenie tego przedsięwzięcia – podkreślał wojewoda opolski.

 

Źródło: https://www.opole.uw.gov.pl/najwieksza-debata-o-polskich-rzekach-odbyla-sie-w-opolu