Strona główna Związek Miast i Gmin Nadnoteckich Aktualności Drogi wodne Rejsy, wydarzenia Szlakiem Noteci Galeria Kontakt
Strona główna Związek Miast i Gmin Nadnoteckich Aktualności Drogi wodne Informator Szlakiem Noteci Galeria Kontakt
Gmina BARCIN Gmina BIAŁE BŁOTA Gmina BIAŁOŚLIWIE Gmina CZARNKÓW Miasto CZARNKÓW Gmina DRAWSKO Miasto i Gmina DREZDENKO Miasto i Gmina KRZYŻ WLKP. Miasto i Gmina NAKŁO NAD NOTECIĄ Gmina NOWA WIEŚ WIELKA Miasto i Gmina PAKOŚĆ Gmina SANTOK Gmina Sicienko Gmina STARE KUROWO Miasto i Gmina UJŚCIE Miasto i Gmina WIELEŃ Gmina ZWIERZYN Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy Stowarzyszenie Partnerstwo dla Krajny i Pałuk Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej im.kmdr. Bolesława Romanowskiego w Nakle nad Notecią Powiat Nakielski POWIAT CZARNKOWSKO-TRZCIANECKI Powiat Gorzowski Powiat Pilski

Łączy nas Noteć ! Owocne obrady Zarządu Związku Miast i Gmin Nadnoteckich

zobacz wszystkie aktualności

Rok 2020 jest szczególny, bo jubileuszowy. Związek Miast i Gmin Nadnoteckich w Nakle nad Notecią obchodzi XX- lecie działalności. Spotkanie z tej okazji dwukrotnie zostało odwołane z uwagi na utrzymujący się stan zagrożenia epidemicznego wirusem Covid-19 oraz wprowadzone w całym kraju obostrzenia. Planowane z okazji Jubileuszu spotkanie z udziałem Delegatów oraz Partnerów wspierających działalność statutową Związku Miast i Gmin Nadnoteckich odbędzie się w formule plenerowej, dnia 8 października 2020 roku ( czwartek ) o godz.11.00 na Przystani Powiat Nakielski w Nakle nad Notecią. Trwają przygotowania do tego wydarzenia, poprzedzone licznymi uzgodnieniami w formie on-line oraz dwukrotnym spotkaniem roboczym Zarządu Związku, zwołanym przez prezesa Zarządu Sławomira Napierała, Burmistrza Miasta i Gminy Nakło nad Notecią, w dniach 16 czerwca (Krzyż Wielkopolski) i 28 sierpnia br. (Czarnków). Gospodarzami spotkań w gminach nadnoteckich byli: Burmistrz Krzyża Wielkopolskiego Rafał Sroka, skarbnik Zarządu Związku oraz Burmistrz Czarnkowa Andrzej Tadla, wiceprezes Zarządu Związku.   


Głównym tematem minionych obrad była organizacja działań związanych z rokiem jubileuszowym. Nakielska organizacja "Związek Miast i Gmin Nadnoteckich" powstała w odpowiedzi na Apel Ligi Morskiej i Rzecznej skierowany do samorządów o współdziałanie i wsparcie inicjatywy przywrócenia rzek ich społeczeństwom. W roku 2018 Liga Morska i Rzeczna obchodziła 100.rocznicę pracy społecznej członków na rzecz rozwoju gospodarki morskiej i rzecznej oraz zdolności obronnej kraju. Jesteśmy dumni z Ligi Morskiej i Rzecznej, która wzorowo realizuje swoje działania ale także jest ostoją dla naszej aktywności- powiedział Prezes Zarządu ZMiGN Sławomir Napierała.

Związek Miast i Gmin Nadnoteckich konsekwentnie realizuje Porozumienie programowe 2000- 2020 "Przywrócić Noteć miastom i gminom oraz ich społeczeństwom." Związek jest jedną z pierwszych organizacji, która szeroko postrzega problem rewitalizacji śródlądowych dróg wodnych w Polsce. Obecnie skupia w swoich szeregach gminy, powiaty, szkoły, stowarzyszenia z terenu woj. lubuskiego, wielkopolskiego i kujawsko- pomorskiego. Związek Miast i Gmin Nadnoteckich z siedzibą Nakle nad Notecią tworzą: Gmina BARCIN, Gmina BIAŁE BŁOTA, Gmina BIAŁOŚLIWIE, Gmina CZARNKÓW, Miasto CZARNKÓW, Gmina DRAWSKO, Miasto i Gmina DREZDENKO, Miasto i Gmina KRZYŻ WLKP., Miasto i Gmina NAKŁO NAD NOTECIĄ, Gmina NOWA WIEŚ WIELKA, Miasto i Gmina PAKOŚĆ, Gmina SANTOK, Gmina SICIENKO, Gmina STARE KUROWO, Miasto i Gmina UJŚCIE, Miasto i Gmina WIELEŃ, Gmina ZWIERZYN oraz (instytucje wspierające): Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Krajny i Pałuk", Powiat NAKIELSKI, Powiat CZARNKOWSKO-TRZCIANECKI, Powiat GORZOWSKI. Członkiem honorowym Stowarzyszenia jest Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej im. kmdr. Bolesława Romanowskiego w Nakle nad Notecią. Projekty partnerskie realizowano także m.in.: z Wielkopolską Organizacją Turystyczną w Poznaniu oraz Bractwem Bydgoskiego Węzła Wodnego w Bydgoszczy. Współpracuje także z innymi podmiotami w obszarze turystyki wodnej, m.in. z Centrum Turystyki Wodnej w Warszawie. Wspiera inicjatywy, które mogą pomóc w szybszym dostosowaniu naszych szlaków wodnych do poziomu europejskiego. Organizacja jest cenionym partnerem w inicjatywach ponadregionalnej współpracy, zapewnia sieciowość podejścia do żeglugi i jej rozwoju. Związek Miast i Gmin Nadnoteckich za konsekwentną pracę na rzecz popularyzacji Szlaku Noteci i Wielkiej Pętli Wielkopolsko- Lubusko- Kujawsko- Pomorskiej, zwanej "WPW" został uhonorowany ogólnopolskim Laurem XV- lecia Nagrody Przyjaznego Brzegu podczas Targów "Wiatr i Woda 2019" w Warszawie. 

Wszelkie przedsięwzięcia mają na celu wspieranie idei samorządu terytorialnego, integrację, dążenie do gospodarczego, kulturowego i turystycznego rozwoju miast i gmin nadnoteckich, inicjowanie działań zmierzających do przywrócenia jakości wód Noteci, jej żeglowności, infrastruktury komunikacyjnej, turystycznej, rekreacyjnej i sportowej, utrzymania walorów przyrodniczych i krajobrazowych regionu [Statut]. 
 
Zagrożenie epidemiczne w związku z wirusem Covid-19 ma wpływ na wykonanie planu pracy w roku jubileuszowym XX- lecia działalności Związku- podkreślono ten fakt podczas minionych obrad w Krzyżu Wielkopolskim i Czarnkowie. Zaplanowane w sezonie wodniackim wydarzenia ponadlokalne o charakterze integracyjnym w większości zostały odwołane, jak cykl imprez pod hasłem: "Dzieje się w Dolinie Noteci" lub przeniesione na sezon w roku 2021, w tym "Święto Noteci 2020," którego organizatorem będzie Ośrodek Sportu i Rekreacji w Czarnkowie ( nowy termin: 25.07.2021 r. zgodnie z "Porozumieniem" zawartym w dniu 16.06.2020 r.). Natomiast jeszcze w tym roku - zapowiadany Jubileusz XX - lecia oraz planowane są także zawody: V Drużynowe, Spławikowe Zawody Wędkarskie Związku Miast i Gmin Nadnoteckich o PUCHAR NOTECI (18.10.2020 r. w Gminie Stare Kurowo). Podczas sierpniowych obrad Zarządu Związku w Czarnkowie pozytywnie został rozpatrzony wniosek w tej sprawie, zgłoszony przez Wójt Gminy Stare Kurowo Magdalenę Szydełko (przewodniczącą Komisji Rewizyjnej ZMiGN). Podczas spotkania w Czarnkowie wybrano również logo jubileuszowe ZMiGN, według projektu wykonanego przez Pana Szymona Niemczewskiego. Logo jest dodatkowym znakiem graficznym, powstałym na potrzeby organizacji i promocji XX- lecia ZMiGN. Nowy znak kolorystycznie komponuje z logo Związku Miast i Gmin Nadnoteckich, którym organizacja posługuje sie od początku swojego istnienia.

Łączy nas Noteć! - to hasło, które przyświeca podejmowanym działaniom. Członkowie Zarządu Związku Miast i Gmin Nadnoteckich pracują w siedmioosobowym składzie: prezes Sławomir Napierała, wiceprezes Andrzej Tadla, sekretarz Wojciech Oskwarek, skarbnik Rafał Sroka, członkowie Zarządu- Michał Pęziak, Bartosz Niezborała, Andrzej Wiśniewski. Zarząd w Czarnkowie, który odbył się w sali towarzyskiej Miejskiego Centrum Kultury w Czarnkowie był okazją do omówienia stanu przygotowań do obchodów jubileuszowych. Zadanie jest koordynowane przez Prezesa Zarządu Sławomira Napierała przy współpracy z Powiatem Nakielskim Starostą Tadeuszem Sobolem oraz przy zaangażowaniu kadrowym i wsparciu Wydziału Organizacyjnego UMiG Nakło nad Notecią, którego Dyrektorem jest Pani Emilia Cybulska. Minione obrady, których gospodarzem był Burmistrz Czarnkowa Andrzej Tadla (reprezentowany podczas spotkania przez Pana Grzegorza Wójcika - St. ds. promocji i współpracy zagranicznej UM Czarnków) pozwoliły na uszczegółowienie zaplanowanych do  końca br. działań. Ponadto członkowie Zarządu wytypowali spośród swego grona przedstawicieli do nowo tworzonego Zespołu ds. Żeglugi Śródlądowej i Turystyki Wodnej, który będzie pracował na poziomie administrowanego regionu wodnego Noteci (Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie RZGW w Bydgoszczy). Zgłoszeni zostali: Burmistrz Miasta i Gminy Nakło nad Notecią Sławomir Napierała (Prezes Zarządu) oraz Wójt Gminy Drawsko Bartosz Niezborała (członek Zarządu). Podczas spotkania przedstawiony został w materiałach pod obrady Zarządu "Plan pracy Zespołu ds. Promocji Turystyki Wodnej przy Prezesie PGW Wody Polskie" ( Związek Miast i Gmin Nadnoteckich w pracach Zespołu reprezentują: Hanna Forbrich, dyrektor Biura ZMiGN oraz kpt. ż. ś. Grzegorz Nadolny, Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej im. kmdr. B. Romanowskiego w Nakle nad Notecią/Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. 

Najbliższe spotkanie branżowe z udziałem przedstawicieli Związku odbędzie się 5 września 2020 r. w prastarym, nadwiślańskim Płocku, gdzie odbędą się 50. Regaty o Puchar Wrzosu i Prezydenta Miasta Płocka oraz Gala wręczenia nagród laureatom konkursu "Nagroda Przyjaznego Brzegu" za rok 2019. Nagrodę indywidualną odbierze Starosta Nakielski Tadeusz Sobol (rekomendacja ZMiGN). 

Nawiązując do odbytych zebrań w Krzyżu Wlkp. i Czarnkowie, Zarząd Związku Miast i Gmin Nadnoteckich oraz Biuro Związku składają serdeczne podziękowanie samorządom będącym gospodarzami minionych obrad, wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie spotkań, które zadbały o bezpieczeństwo i zdrowie członków Zarządu biorących udział w spotkaniach, w tym trudnym czasie pandemii.


Hanna Forbrich
Biuro ZMiGN
www.rzekanotec.pl 
  
 

Galeria: