Strona główna Związek Miast i Gmin Nadnoteckich Aktualności Drogi wodne Rejsy, wydarzenia Szlakiem Noteci Galeria Kontakt
Strona główna Związek Miast i Gmin Nadnoteckich Aktualności Drogi wodne Informator Szlakiem Noteci Galeria Kontakt
Gmina BARCIN Gmina BIAŁE BŁOTA Gmina BIAŁOŚLIWIE Gmina CZARNKÓW Miasto CZARNKÓW Gmina DRAWSKO Miasto i Gmina DREZDENKO Miasto i Gmina KRZYŻ WLKP. Miasto i Gmina NAKŁO NAD NOTECIĄ Gmina NOWA WIEŚ WIELKA Miasto i Gmina PAKOŚĆ Gmina SANTOK Gmina Sicienko Gmina STARE KUROWO Miasto i Gmina UJŚCIE Miasto i Gmina WIELEŃ Gmina ZWIERZYN Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy Stowarzyszenie Partnerstwo dla Krajny i Pałuk Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej im.kmdr. Bolesława Romanowskiego w Nakle nad Notecią Powiat Nakielski POWIAT CZARNKOWSKO-TRZCIANECKI Powiat Gorzowski Powiat Pilski

Podsumowanie VII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żegludze i Drogach Wodnych

zobacz wszystkie aktualności


W dniu 3 marca 2023 roku na Wydziale Nauk Geograficznych miał miejsce finał cyklicznego wydarzenia jakim jest VII Ogólnopolska Olimpiady Wiedzy o Żegludze i Drogach Wodnych. Organizatorami konkursu byli Katedra Rewitalizacji Dróg Wodnych oraz Centrum Informacji i Promocji Śródlądowych Dróg Wodnych w Bydgoszczy.

Olimpiada cieszy się coraz większym zainteresowaniem i w tegorocznej edycji po wewnętrznych eliminacjach wzięło w niej udział 44 uczniów z 12 szkół z całej Polski.

Przybyłych gości powitał i dokonał uroczystego otwarcia Olimpiady JM Rektor prof. dr hab. Jacek Woźny.

Jury konkursu stanowili:
• przedstawicielka Ministerstwa Infrastruktury Pani Marta Kunicka, Naczelnik Wydziału Dróg Wodnych w Departamencie Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej,
• przedstawiciel Wód Polskich Pan Szymon Grzegorzewicz, Kierownik Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej PGW Wody Polskie w Bydgoszczy,
• Honorowy Prezes bydgoskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Transportu RP Pan Edward Ossowski.
• Kierownik Katedry Rewitalizacji Dróg Wodnych Wydziału Nauk Geograficznych UKW w Bydgoszczy dr Michał Habel, prof. uczelni.
Po etapie pisemnym, do ścisłego finału  przeprowadzanego w formie ustnej, awansowało 11 najlepszych uczniów. W ich gronie znalazło się aż 3 uczniów z Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej ze Szczecina, 2 uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych w Ostródzie im. Sandora Petöfi i Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. Bohaterów Westerplatte z Kędzierzyna-Koźla oraz po 1 przedstawicieli z Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu,  Zespołu Szkół Morskich w Darłowie, Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. kmdr. B. Romanowskiego w Nakle nad Notecią i po raz pierwszy biorącego udział - Liceum Ogólnokształcącego im. Leona Wyczółkowskiego w Koronowie.

Po trzech rundach pytań ze strony Jury wyłoniono laureatów VII Olimpiady. Zostali nimi:

I miejsce – Marcin Marszałkiewicz z Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu,
II miejsce – Kacper Kutkowski z Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej ze Szczecina,
III miejsce – Oliwer Mękal z Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej ze Szczecina.

Gratulujemy laureatom oraz nauczycielom, którzy pomagali im przygotować się do konkursu.
Zdobywcami kolejnych miejsc w ścisłym etapie finałowym, uzyskując wyróżnienia zostali odpowiednio:
Filip Tomaszek, reprezentujący Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie, Miłosz Glanc i Jakub Werner z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. Bohaterów Westerplatte z Kędzierzyna-Koźla, Miłosz Miecken z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. kmdr. B. Romanowskiego w Nakle nad Notecią, Norbert Stonoga z Zespołu Szkół Morskich w Darłowie, Marta Tkaczyk z Liceum Ogólnokształcącego im. Leona Wyczółkowskiego w Koronowie oraz Kornelia Zalewska i Julia Oczkowska, reprezentujące Zespół Szkół Zawodowych w Ostródzie im. Sandora Petöfi.

GRATULUJEMY!

Patronat honorowy nad VII Olimpiadą objęli:
• Minister Infrastruktury - Andrzej Adamczyk
• Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Mikołaj Bogdanowicz
• Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie
• Prezydent Miasta Bydgoszczy – Rafał Bruski

Nagrody główne dla laureatów ufundowali:
• Związek Miast i Gmin Nadnoteckich,
• Związek Polskich Armatorów Śródlądowych,
• Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP

Ponadto wspierają nasze wydarzenie
• Morski Port Gdańsk SA
• Urząd Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie
• Liga Morska i Rzeczna

Celem konkursu było popularyzowanie wiedzy o drogach wodnych i morzu, transporcie wodnym, żegludze, żeglarstwie, polskich i europejskich rzekach, kanałach, ich znaczeniu gospodarczym i rozwojowym, walorach turystycznych wód powierzchniowych, aspektach ekologicznych i prozdrowotnych turystyki wodnej.
Do zobaczenia za rok na VIII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Żegludze i Drogach Wodnych!

Zapraszamy!

Komitet Organizacyjny:
dr Hubert Rabant
dr inż. Marta Schoeneich
mgr inż. Marta Brzezińska
mgr inż. kpt. ż. ś. Grzegorz Nadolny


www.ukw.edu.pl