Strona główna Związek Miast i Gmin Nadnoteckich Aktualności Drogi wodne Rejsy, wydarzenia Szlakiem Noteci Galeria Kontakt
Strona główna Związek Miast i Gmin Nadnoteckich Aktualności Drogi wodne Informator Szlakiem Noteci Galeria Kontakt
Gmina BARCIN Gmina BIAŁE BŁOTA Gmina BIAŁOŚLIWIE Gmina CZARNKÓW Miasto CZARNKÓW Gmina DRAWSKO Miasto i Gmina DREZDENKO Miasto i Gmina KRZYŻ WLKP. Miasto i Gmina NAKŁO NAD NOTECIĄ Gmina NOWA WIEŚ WIELKA Miasto i Gmina PAKOŚĆ Gmina SANTOK Gmina Sicienko Gmina STARE KUROWO Miasto i Gmina UJŚCIE Miasto i Gmina WIELEŃ Gmina ZWIERZYN Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy Stowarzyszenie Partnerstwo dla Krajny i Pałuk Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej im.kmdr. Bolesława Romanowskiego w Nakle nad Notecią Powiat Nakielski POWIAT CZARNKOWSKO-TRZCIANECKI Powiat Gorzowski Powiat Pilski

Spotkanie dwóch kultur

zobacz wszystkie aktualności

W sobotę na Przystani Powiat Nakielski spotkały się dwie kultury – polska i holenderska. A to za sprawą zorganizowanego przez starostwo powiatowe festynu „Bliżej Holandii”, podczas którego wystąpiły zespoły folklorystyczne – Nouvodah z Holandii, Zespół Pieśni i Tańca „Krajna” z Nakła nad Notecią i Zespół Regionalny „Pałuki” z Kcyni. Na koniec festynu dla mieszkańców powiatu i turystów zagrał „Riffertone”. 

W festynie wzięli udział również goście z Holandii: uczniowie ze współpracującego od 17 lat z I LO im. B. Krzywoustego w Nakle nad Notecią Penta College CSG Jacob van Liesveldt z Hellevoetsluis wraz z opiekunami, radna miejska Cilia Neernan, a także producenci gry planszowej przygotowanej przez obie szkoły w ramach projektu „Let’s go folk” – Huib Vermaat i Rob Samson. 
Jednym z celów festynu było bliższe poznanie kultury holenderskiej, dlatego też na przystani było mnóstwo atrakcji kojarzących się z tym krajem – darmowa degustacja mleka od holenderskich krów z gospodarstwa państwa Hoekstra z Orla, degustacja Żuławskiego sera przy stoisku Muzeum Żuławskiego oraz gry tabletowe „Nowy wymiar edukacji Żuławskiej”, dawne gry i zabawy holenderskie, gry planszowe oraz malowanie tradycyjnych sabotów - chodaków. Przy stoiskach  można było obejrzeć filmiki promocyjne o Holandii oraz otrzymać materiały promocyjne z ambasady Królestwa Niderlandów. Ponadto dzieci mogły pogłaskać holenderskie cielaczki, korzystać do woli z darmowego dmuchanego placu zabaw, a także malowania twarzy i sprawdzić swoje umiejętności na specjalnych rowerach. Nie zabrakło tradycyjnych holenderskich potraw, wśród których górowały frykadele. Konkurs „Bijemy rekord rowerowy” przyciągnął wielu rowerzystów. Wszyscy, którzy przyjechali na przystań rowerem mogli otrzymać darmowy los, a nagrodą był voucher na rower, do realizacji w sklepie „Plus”, który wraz ze starostwem był fundatorem nagrody. Voucher wygrała pani Jolanta Bilicka z Paterka.
Na scenie starosta nakielski Tomasz Miłowski zaprezentował grę powstałą w ramach projektu szkół: Penta Collegez Hellevoetsluis i I LO w Nakle nad Notecią „Let’s go folk”, wzorowaną na holenderskiej grze „Gęsi”.
W trakcie festynu nagrodzono zwycięzców konkursu fotograficzno-plastycznego „Holandia oczami Polaków”, którego organizatorem było Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią. Nagrody otrzymali z rąk starosty nakielskiego Tomasza Miłowskiego i radnego sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego Marka Domżały. 
 
Wyniki konkursu:
prace plastyczne
gimnazjum
Zofia Kolińska
szkoły ponadgimnazjalne
Paulina Bączek
osoby dorosłe
Piotr Jagodziński
fotografia
Paweł Lipski z Warszawy.
 
Udostępnienie informacji: 
Anna Skowrońska 
Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią
ul. Gen. H. Dąbrowskiego 54
89-100 Nakło nad Notecią

Galeria: