Kolejne produkty z Certyfikatem Jakości „Nadnotecka Marka”
Obrady Zarządu (6.10.2023r.) odbyły się w Urzędzie Miasta Czarnków. Gości podjął Burmistrz Czarnkowa Andrzej Tadla- Wiceprezes Zarządu ZMiGN oraz Wiceburmistrz Czarnkowa Krzysztof Madaj. Jednym z punktów porządku obrad była certyfikacja produktów regionalnych przez Związek Miast i Gmin Nadnoteckich, która jest przedsięwzięciem kierowanym do wszystkich producentów i wytwórców najwyższej jakości produktów spożywczych wytwarzanych na terenie działania stowarzyszenia. Projekt realizuje Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Gospodarczych „Delta Partner” na zlecenie Związku Miast i Gmin Nadnoteckich z/s w Nakle nad Notecią.
Zarząd Związku obradujący pod przewodnictwem prezesa Sławomira Napierała, przy obecności 4 pozostałych członków Zarządu i udziale w posiedzeniu koordynatora projektów z ramienia „Delty Partner” Artura Kubicy rozpatrzył dwa nowe zgłoszenia:
- PPH Acet Alicja Jackowska Drawski Młyn (produkt: oleje tłoczone na zimno oraz oleje smakowe),
- Pasieka Zośki Samośki, Żelichowo Krzyż Wielkopolski (produkt: miód z terenów leśnych).
Przedstawiciele samorządów biorący udział w obradach złożyli rekomendacje przyznania Certyfikatów Jakości - „Nadnotecka Marka” ww. producentom i ich produktom. Wójt Gminy Drawsko Bartosz Niezborała rekomendował zgłoszone produkty z Drawskiego Młyna, Burmistrza Krzyża Wielkopolskiego Rafał Sroka - produkty z Żelichowa. W uzasadnieniu przede wszystkim podkreślano związek pochodzenia produktów z obszarem Doliny Noteci oraz najwyższej jakości używane do produkcji składniki, wyłącznie pochodzenia naturalnego, bez dodatku jakichkolwiek konserwantów, czy innych składników. To już 23 i 24 wyróżnione produkty z obszaru objętego działaniem Związku Miast i Gmin Nadnoteckich (w fazie pilotażu projektu Certyfikaty przyznane zostały za 22 produkty- podczas WZC ZMiGN 22.03.2023 r.).
Kolejne Certyfikaty planowane są do wręczenia podczas grudniowych obrad Walnego Zebrania Członków ZMiGN w Nakle nad Notecią (13.12.2023 r. - w Nakielskim Ośrodku Kultury, rozpoczęcie posiedzenia o 10.00). Producenci będą mieli możliwość przygotowania wystawy swoich produktów.
Wykreowanie „Nadnoteckiej Marki” ma na celu wzmocnienie działań podejmowanych w ramach działalności Związku Miast i Gmin Nadnoteckich poprzez synergię z lokalnymi wytwórcami. Podjęto również inwentaryzację struktur dystrybucyjnych sprzyjających produktom nadnoteckim. Powstał profil dedykowany „Nadnoteckiej Marce,” na którym publikowane są informacje o produktach i producentach oraz wydarzeniach na szlaku Noteci.
W dyskusji podczas minionych obrad omówiono dotychczasowe efekty współpracy z „Delta Partner”- Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Gospodarczych, które na zlecenie Związku Miast i Gmin Nadnoteckich wspiera samorządy nadnoteckie w wdrażaniu nowej „Strategii Rozwoju Związku Miast i Gmin Nadnoteckich do roku 2030.” W ramach podsumowania certyfikowania produktów regionalnych jako narzędzia wykorzystania istniejących potencjałów oraz wdrożenia mechanizmu promocyjnego („Nadnotecka Marka”) zwrócono uwagę, że podczas Święta Noteci 2023 na Przystani Powiat Nakielski w Nakle nad Notecią utworzona została tzw. strefa promocyjna „Nadnoteckiej Marki”, gdzie zaprezentowali swoje produkty producenci win i miodów z gminy Santok i Gminy Nakło nad Notecią. Pokazane to zostało w relacji z 15.08.2023 r. - film promocyjny pr. „Święto Rzeki Noteć 2023”; Nakło nad Notecią TV. Temat promocji „Nadnoteckiej Marki” poruszony był również podczas VIII Drużynowych Zawodów Wędkarskich Związku Miast i Gmin Nadnoteckich o Puchar Noteci – 02.09.2023 r. w Gościmcu (Gm. Zwierzyn).
Informacja: Biuro ZMiGN
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!